Kérdésed van? Hívj minket! +36202130105

Blog

Hogyan válasszak hevedert?

Dream Lovas Webáruház
2024.08.01 18:24
Hogyan válasszak hevedert?

Kezdő lótartóként nem egyszerű eligazodni a lófelszerelések világában, a megfelelő nyereg mellett (erről is írunk hamarosan!) fontos a hozzá illő heveder kiválasztása.
Hevedert mindig adott nyereghez és adott lóhoz választunk.

Figyelembe kell venni a nyereg típusát (western/angol) valamint típuson belül sem mindegy, hogy univerzális, ugró, vagy díjlovas nyereghez keresünk. Alapvetően a díjlovas nyergekhez díjlovas (rövid!) hevedert választunk, az univerzális és ugró nyergekhez hosszabb hevederek illenek. Tehát fontos, hogy adott nyeregnek milyen hosszú a felrántószíja!
Military nyergeknél előfordul, hogy hosszú felrántószíjakkal készülnek, ezekhez szintén a rövidebb típust kell választanunk. Pónikoz rövidebb, nagy méretű lovaknál hosszabb hevederre lesz szükségünk. Fontos a körméret! Becsapósak lehetnek a kislovak, hiszen sokuknál jellemző a gömbölyded forma, széles hát, így ennek megfelelően válasszunk! Ugyanígy a telivéreknél, hiszen hiába a magasságuk, ők általában keskenyebbek.


A nyereg mellett fontos, hogy a lóhoz is megfelelően illeszkedjen a heveder.
Vannak erre kifejezetten érzékeny lovak, akik könnyen feltörnek vékonyabb bőrük miatt. A heveder kialakításánál találkozhatunk végig mindkét oldalt egyenes fazonnal, vannak anatómiailag formáltak, amelyek követik a ló hajlatait, idomait.


Ugró hevedereknél választhatunk kisebb illetve nagyobb hasvédőset, ha lovunk nagyon felzár az elejével, számára jó választás lehet. Az anatómiailag formázott hevedereknél figyeljünk, nehogy fordítva tegyük fel őket! Az ívelt részköveti a ló könyökhajlatát, tehát azt kell előrefele helyeznünk. A hasvédősnél pedig a pajzs hátrafelé kell, hogy nézzen.

A kialakításnál figyelembe kell venni, hogy a csatoknál van e gumírozott oldal. Amelynél nincsen, abból előfordulhat, hogy kicsit hosszabbat kell vásárolnunk, míg vannak egy oldalt, illetve mindkét oldalt gumival szereltek.

Mindig úgy húzzunk hevedert, hogy a heveder közepe középen maradjon, ne húzzuk fel teljesen egyik oldalt a felrántókba, míg a másikon éppen, hogy be tudjuk csatolni! Ha egyik oldalt gumis a hevederünk, a gumis részt bal oldalra szoktuk helyezni. Először a nem gumis részt csatoljuk be, azon húzunk előbb, hiszen a gumis oldalon később könnyebben tudjuk a megfelelő szorosságot beállítani.

Fontos tényező a heveder anyaga. Vannak zsinóros hevederek, textil hevederek, bőrből, neoprénből készültek, bárányszőrrel béleltek, zselés anyaggal béleltek, illetve speciális ütéscsillapító betétekkel ellátottak.

Mi alapján válasszunk?
Fontos, hogy milyen célra használjuk, hogy lovunknak melyik a kényelmes, illetve a pénztárcánk mit engedhet meg magának.

Vannak hevederek, amiket különféle gyűrűkkel láttak el, ezekhez tudjuk a segédszárakat, kikötőket, martingálokat csatolni. Nem mindegyik rendelkezik minden rögzítési móddal, ezt vegyük figyelembe választáskor!

Ha azt tapasztaljuk, hogy lovunkat valamely heveder feltörte, kisebesítette, válasszunk puhábbat, számára kényelmesebbet, feltéve, hogy nem mi rontottuk el a nyergelést!

A hevedert tisztítsuk meg minden használat után, hiszen a rajta lerakódott kosz, izzadtság is feltörheti a lovat.
A bárányszőrrel bélelt hevederek különleges karbantartást igényelnek. A szőrmét általában külön ki lehet mosni, ezt speciális mosószerrel tegyük meg, valamint a csomósodás elkerülése érdekében ki kell fésülgetni azt.
A bőr, neoprén hevedereket nyeregszappan és víz segítségével törölhetjük tisztára. A zsinóros, valamint textilhevedereket kézzel vagy mosógépben ki tudjuk mosni.

Néhány szó a hevederiszonyról. Ez a lovakban kialakult félelem a nem megfelelő hevederhez szoktatás során alakul ki. Vannak egyedek, akik kifejezetten érzékenyek erre a nyomásra, szorításra. Ha ilyen lovunk van, kifejezetten fontos, hogy puha, kényelmes hevedert használjunk! A hevedert mindkét oldalt fokozatosan húzzuk meg, ne hirtelen rántsuk szorosra! (ezt minden lónál így kellene csinálni). Vannak lovak, amelyek megpróbálnak odakapni, legyünk résen! Dicsérjük, nyugtassuk a lovat hangunkkal szerelés közben. Ha pozitív viselkedésformát mutat, simogassuk meg, dicsérjük meg, akár jutalomfalattal is. Lényeges a pozitív megerősítés!

Hevederhúzásnál sok ló felfújja magát, így a becsatolás után várjunk kicsit, kézen sétáljunk vele, hogy megnyugodjon, majd ezután tudjuk megfelelő szorosságúra húzni azt. Miután ez megtörtént, igazítsuk el alatta a bőrt. Lovaglás során, a bemelegítő lépés után is ellenőrizzük még egyszer, hogy nem laza e a hevederünk, hiszen ezzel is sérüléseket okozhatunk.
Ha nem vagyunk biztosak magunkban, kérjünk segítséget hozzáértőtől a későbbi károk elkerülése
érdekében!

Kínálatunkban rengeteg heveder közül válogathatsz, itt találod meg őket: